VİOP, Vadeli işlem ve opsiyon piyasası işlem öbeğinin kısaltılmış halidir. Borsa da bulunan vadeli finansman araçlarında isteyen yatırımcıların bir araya gelerek oluşturmuş olduğu vadeli işlemlerin borsasıdır. SPK tarafından VİOP hakkında yapılan tanıma göre “Borsa İstanbul bünyesinde işlem gören sermaye piyasası araçları üzerine düzenlenmiş vadeli işlem ve opsiyon sözleşmeleri ile diğer türev araçlarının elektronik ortamda alım ve satımının yapıldığı piyasaların kısa adıdır” olarak açıklanmıştır. Birçok kişi viop nedir yatırım araçları nelerdir gibi konulara vakıf değildir. Vadeli işlem opsiyon piyasasında yapılan işlemler Borsa İstanbul çatısı altında faaliyet göstermektedir. Böylece bütün borsa işlemleri tek bir çatı altında toplanarak işlemde bütünlük sağlanmıştır.

Vadeli işlem borsasında işlem gören değerleri sıralayacak olursak; pariteler, zirai emtialar, kıymetli madenler, tahvil ve faizler, endeksler, hisse senetleri ve daha fazlasını sayabiliriz. VİOP’da işlem gören sözleşmelerin hangi unsurları içermesi gerektiği SPK ‘da düzenlenmiştir. Buna göre bir sözleşmesinin vadeli işlem borsasında işlem görebilmesi için, vade, miktar, nitelik ve fiyat unsurlarını bir arada bulundurması gerekmektedir. Bu tarz şartları getirmesinin sebebi hem dünya ile uyum sağlamak hem de teklik sağlamaktır. VİOP kurumsal ve bireysel yatırımcılara değişik konularda destek sağlamaktadır. Bunlara birkaç örnek verecek olursak:

• Risk yönetimi
• Risk transferi
• Portföy yönetimi ve çeşitlendirilmesi
• Kaldıraç sistemi
• Spot piyasalardan düşük teminatlarla, aynı değerde dayanak varlığa yatırım yapma imkânı sağlamayı gösterebiliriz.

Destek hizmetleri hakkında verdiğimiz kısa bilgilerin ardından viop yatırımı nasıl yapılır konusuna değinelim. VİOP aracılığı ile alım-satım yapılabilmesi için bu konuda gerekli yetkilendirmeyi almış olan bir banka ya da aracı kurumdan hesap açmanız ve buradaki işlemler menüsünden pariteler, zirai emtialar, kıymetli madenler, tahvil ve faizler, endeksler, hisse senetlerinden ve kurum tarafından sunulan diğer seçeneklerden birini tercih etmenizdir. Sonrasında dilediğiniz zaman aynı şekilde satım işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Belirli bir vadede, önceden fiyat ve değer üzerinden alma veya satma sorumluluğu getiren sözleşme olan viop kısa pozisyon, uzun pozisyon ve açık pozisyon olarak standart seçeneklere sahiptir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir