Borsa ile ilgilenen kişilerin aşina olduğu VİOP diğer kişiler tarafından bilinmeyen bir terimdir. VİOP nedir sorusu özellikle bu kişiler tarafından sıklıkla sorulmaktadır. Borsa İstanbul içerisinde yer alan ve işlemler yapılan Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasasının baş harflerinin oluşturduğu kısaltmaya VİOP denilmektedir. Adından da anlaşılacağı gibi finansal ürünlerde vadeli olarak işlemler yapılmaya imkan veren bireysel ve kurumsal yatırımcıların da bu şekilde işlem yaptığı türev piyasa VİOP olarak tanımlanmaktadır. VİOP’ta çok sayıda yüzlerce türev sözleşmesi işlem görmektedir ve söz konusu sözleşmeler tahvile, bonoya, hisse senedine ve dövize dayalı olarak oluşturulmuştur. VİOP genel olarak bu şekildedir fakat çok daha fazla detaya sahiptir.

VİOP yatırım borsada işlem yapan kişilerin sıklıkla tercih ettiği bir yöntem olarak dikkat çekmektedir. Burada yapılan işlemlerde bulunan risk avantaja dönmekte ve bu da yatırımcıların daha fazla kazanç sağlamasına neden olmaktadır. Burada yatırımcılara bir takım avantajlar sağlanmaktadır. Söz konusu avantajların başında etkin risk yönetimi gelmektedir. Borsada yapılan bütün işlemlerde kaybetme riski bulunurken VİOP’ta etkin bir risk yönetimi imkanı mevcuttur. Burada yatırımcılar sözleşmeleri kullanarak risklerini spekülasyon, korunma ve arbitraj amacı taşıyan işlemler ile sınırlandırabilmektedir. Borsa İstanbul bünyesinde yer alan bir merkezden yönetilen VİOP’ta işlem koşulları standarttır ve sözleşme unsurları ile organize bir piyasa niteliği kazanmaktadır. Bunların dışında kaldıraç etkisi ile daha düşük maliyetlerde yapılan yatırımlar önemli pozisyonlar alınmasına neden olmaktadır.

VİOP yatırımının avantajları insanların burada yatırım yapmasına neden olmakta ve yatırım yapan kişi sayısı ve işlem hacmi artış göstermektedir. Burada verilecek olan emir sayesinde sadece yükselişlerde değil düşüşlerden de kar elde etme imkanı bulunmaktadır. Bu durum çift yönlü yatırım imkanı olarak tanımlanmaktadır. Buradaki avantajlardan bir tanesi de vergi konusuyla ilgilidir. Yatırımcıların kazançları %0 stopaja tabidir ki bu durum daha fazla kar anlamına gelmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir