Türev kelimesinin sözlükteki kullanımı ‘türetilmiş’ şeklindedir. Türev işlem, iki iş gününden sonraki günlerden birinde teslimi yapılacak olan bir varlığın; vadesi, fiyatı ve miktarının bugünden belirtilerek sözleşmeyle bağlandığı işlerdir. Türev ürünler ise sıfatları itibariyle değeri; döviz, hazine bonosu, faiz, devlet tahvili gibi başka kavramlara bağlı olan finansal araçlardır.
Bu ürünlerin kullanılmasındaydı maksat belirli oranda risk alarak kar elde etmek veya riskten uzaklaşmaktır.türev ürünlerin en önemli özelliği vadedir. Türev ürünleri nelerdir? Yaygın olarak kullanılan türev ürünleri olarak; forward, opsiyon, futures ve swap sayılabilir.

Forward: Ticari veya finansal bir varlığın, döviz, menkul kıymetler gibi yatırım araçlarının bugün üzerinden anlaşılan bir rakamla ileri bir tarihte teslim edilmesine dayalı sözleşmelerdir.
Opsiyon: Belirli bir vade oranıyla belirlemiş bir varlığı, prim ödemek şartıyla, belirlenen fiyattan alım-satım işleri için yetki veren sözleşmelerdir.
Futures: Vadeli işlem yatırımlarında piyasanın temelini oluşturduğu kabul edilir. Seçilen bir ürünün fiyatını şu anda sabitleyerek gelecekteki bir zaman diliminde alınmasını ve satılmasını sağlayan sözleşmedir.

Swap: Sözlük anlamı takastır. İki tarafın faiz veya para gibi varlıkların kazanç oranlarını gelecekte bir zaman diliminde değiştirme konusunda anlaşma yaptıkları sözleşmelerdi.
Türev ürünler nelerdir sorusuna verilebilecek cevap bu kadarla sınırlı değildir. Anapara korumalı yapılandırılmış türev ürünler de vardır. Bu ürünler bilindik mevduat ürününden daha yüksek kazanç elde etmeyi hedefleyen ürünlerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir