Finansal piyasalardaki kavramlardan bir tanesi olan spread nedir diye sorduğumuzda, finansal varlıkların, menkul kıymetlerin alış ve satış fiyatı arasındaki farka denildiğini görmekteyiz. Endeks, hisse senedi, emtia, opsiyon, cfd, futures kontratları gibi birçok varlığın alış ve satış fiyatı arasındaki farkı temsil etmekle birlikte temeli paritelerin alış ve satış fiyatı arasındaki farka dayanır. Spread, pip (Price Interest Point) ile ifade edilmektedir. Pip, alım ve satım arasında en küçük fiyat değişimi olarak tanımlanabilir. Finansal piyasalarda işlem gören enstrümanlar genel itibariyle küsuratlı olarak işlem görmelerinden ötürü pip, virgünden ya da noktadan sonraki son basamak değeri olarak kabul edilmektedir. Paritelerde genel itibariyle virgülden sonra dört basamak işlem görmektedir. Bu sebeple pip değeri virgülden sonraki dördüncü basamak olmaktadır. ( 1 pip : ,0001) Spread yatırımcılar açısından işlem maliyeti oluşturmaktadır. Piyasanın volatilitesinin yüksek olduğu durumlarda spread daralırken, volatilitenin az olduğu dönemlerde genişleyebilir. Aynı zamanda enstrümanlar arasında spread farkı da olabilir.

Spread Çeşitleri

Spread çeşitleri; dinamik spread ve sabit spread olmak üzere iki tanedir. Dinamik spread, değişken spread olarak da adlandırılır ve piyasa koşullarına göre belirlenmektedir. Likiditenin artış gösterdiği dönemlerde daralabilir ve likiditenin azaldığı dönemlerde genişleme gösterebilir. Dinamik spread, piyasa şartları ne olursa olsun belirli bir aralıkta olan spreade denmektedir. Bu spread piyasadaki likidite oranlarından etkilenmez.

Spread Hesaplaması

Spread hesaplaması genel olarak pip cinsi üzerinden yapılmaktadır. Örneğin; EUR/USD paritesinde alım yönünde 1 Lotluk pozisyon açıldığında spread,
EUR/USD alış = 1,1434
EUR/USD satış = 1,1432
Spread Oranı = 1,1434 – 1,1432 = 2 pip’tir. ( 1 birim için)
1 Lotluk işlemde Spred Oranı = 100.000 X 1,1434 = 114,340 USD’dir.
1 Lotta Spread = (1,1432 – 1,1434) X 100.000 = -20 USD

Yani pozisyon spread oranı kadar ekside başlamıştır. Satış fiyatı 1,1436 rakamına yükseldiğinde pozisyon başa baş noktasına ulaşacak, kar ve zarar durumu sıfırlanacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir