Son dönemlerde petrol fiyatlarında ciddi bir düşüş trendi görülmektedir. Eskiden varili 100 dolarlar seviyesinde gezen petrol fiyatları varil başına 32 dolar seviyelerine kadar geriledi. Ocak ayı civarında Suudi Arabistan’ın petrol üretimini dondurma kararı alması da petrol fiyatlarının yükselişinde etkili olamadı. Bunun en büyük nedenleri arasında İran ve Irak’ın devam eden petrol üretimi gösterilmektedir. Amerika’da ve petrol üreten tüm ülkelerde Petrol stoklarında inanılmaz bir doluluk oranı gözlenirken, bu stoklar erimeden petrol fiyatlarında yükselişin hayal olduğu birçok yatırımcı firma tarafından söylenmektedir.

11 Ocak seviyesinde Suudi Arabistan’ın aldığı dondurma kararına OPEC üyesi olmadığı halde Rusya’da katılım gösterdi. Ancak Irak ve İran üretimlerini son 2 yıla göre arttırarak devam ettirmekteler. Tüm bunların yanında Amerika petrol stokları da son 80 yılın en yüksek seviyesinde seyretmektedir. Amerika’daki petrol depolama bölgesi Cushing’de doluluk kapasitesi %90 seviyesine ulaşmış durumda. Atıl kalmış veya kapasite altı çalışan petrol boru hatları bile şu anda depolama için kullanılmaktadır.

Hal böyle olunca, stok erimesine gidilmeden petrol fiyatlarında artış olabilmesi zor görünüyor. Depolama maliyetleri açısından bakıldığında varil başına 1 dolar gibi bir maliyet çıktığı görülmektedir. Depolama maliyetleri vadeli Nisan kontratından 2017 Nisan arasında Contago (İleri vadeli kontrat fiyatının, yakın vadeden yüksek olması durumu) 10 dolar civarındadır. Ne zamanki depolama maliyetleri Contago fiyatının altına iner ve depolama için rekabet başlarsa o zaman petrol fiyatlarında bir artıştan söz edilebilir.

Forex’te de canlı olarak petrol yatırımı yapabileceğinizi de hatırlatmak isteriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir