Forex piyasasında en çok işlem gören emtialardan olan ham petrol, günümüzde yüksek volatiliteye sahiptir. Dolayısıyla fırsatları ve riskleri olan bir yatırım ürünüdür. Ham petrol fiyatları bütün gelişmekte olan ve gelişmiş ülkeleri yakından ilgilendiren bir fiyatlamadır. Çünkü enerji giderleri ve petrokimya sektörünü direkt etkileyen, petrol ihracatçısı ülkelerinin ekonomilerini direkt etkileyen, Türkiye gibi cari açığının çoğunun enerji giderlerinin olduğu ülkeleri direkt etkilemektedir. Bütün bu etkilerde ham petrol fiyatlarında ki volatiliteyi arttırmakta ve bütün dünya fiyatlama etkisini hissetmektedir.

Ham Petrol Fiyatlarını Etkileyen Unsurlar

Ham petrol fiyatlarını etkileyen unsurların başında petrol ihraç eden ülkelerin üretim kapasitesi ve üretim kararları, ABD petrol stokları, petrol ihraç eden ülkelerin içinde bulundukları siyasi ve ekonomik durumlar ham petrol fiyatlarını kısa ve orta vadede etkilemektedir. Teknolojik gelişmeler ve petrolün bu gelişmeler sonucunda az kullanılması nedeniyle uzun vadede ham petrol fiyatları düşüş eğilimi göstermektedir.

Ham petrol fiyatlarını takip ederken en önemli bilgi akışları OPEC kararları ve ABD petrol stoklarıdır. Bu veriler periyodik olarak açıklanır ve özellikle verilerin açıklandığı zaman dilimlerinde ham petrol fiyatlarındaki volatilite yüksektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir