Ethereum da Bitcoin gibi geniş bir ağ projesidir. Dünyadaki birçok bilgisayarla bağlantılı olarak çalışmaktadır. Vitalik Buterin’in tanıtımıyla ortaya çıkan Ethereum kısa sürede fazla rağbet görmesiyle yaratıcılarını bile şaşırttı. Bitcoin’e ait Blockhain tarzıyla bir altyapı oluşturulan Ethereum’da, merkezi olmayan ve protokol yaratılabilen bir yapı mevcuttur. Bu da Ethereum’a ait altcoinlerin oluşumuna olanak sağlamaktadır. Bitcoin’in en büyük rakibi olarak tanınan Ethereum’da akıllı sözleşme adı verilen bir sistem de mevcuttur.

Özel programlama ile birlikte komut dosyaları oluşturulup ağın tamamına yayılmaktadır. Ethereum sisteminde de (aynı Bitcoin’deki gibi) akıllı sözleşme sayısı artış gösterdiğinde sistemin işlem gücünde değişimler meydana gelir. Ethereum’daki bu akıllı sözleşme mantığıyla birlikte mining yapan kullanılar işlemci gücünü kullanarak kodlarını alabilirler. Özellikle düğümlere katılan akıllı sözleşmelerin blok zincileri sistem tarafından da bir kopya oluşturularak takip edilir. Ethereum içerisinde Ether bulunur. Ether, kripto paralar arasında hızlı bir şekilde yükselen ve dışarıdan altcoin olarak görülen bir sanal paradır.

Ethereum Güvenli Liman mı?

Kripto paralar konusunda yatırım tavsiyesi zor bir iştir. Lakin Bitcoin’in blok ekleme süresiyle karşılaştırıldığında Ethereum daha hızlıdır. Kripto para sisteminde yüzlerce dijital nakit servisi mevcut. Ethereum da bunlardan sadece birisi. Bitcoin’in 2017 başından 2017 sonuna dek hızlı yükselişi Ethereum’a da etki sağladı. Ethereum 8 dolarlık seviyesinden 747 dolara çıkarak kendi rekorunu kırdı. Sanal para sistemlerine ilgi devam ettiği müddetçe Ethereum’un yükselişi de devam edeceğe benziyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir